Borusan
Kocabıyık Vakfı

Ülkemiz için değer yaratıyor, topluma katkıda bulunuyoruz.

Türkiye için değer yaratıyoruz!

1992 yılında Asım Kocabıyık, eşi Z. Nurhan Kocabıyık ve çocukları tarafından eğitim, öğretim ve kültür konularında faaliyette bulunmak, Türkiye milli eğitim ve kültürüne katkı sağlamak amacıyla kurulmuş olan Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı, 2007 yılında Borusan Kocabıyık Vakfı adını almıştır. Eğitim ve sanatın gelişmiş bir toplumun vazgeçilmez unsurları olduğu bilinci ve Borusan Holding’in kurucusu ve onursal başkanı merhum Asım Kocabıyık’ın “Memlekete Gönül Borcunu” ödeme misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Borusan Kocabıyık Vakfı, Türkiye’nin çağdaş medeniyet seviyesini yakalaması, laik ve demokratik Cumhuriyet’in ilerlemesi, ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesinin ancak eğitimle mümkün olduğu bilinciyle ülkemize okul, yurt, kütüphane ve kreş gibi kalıcı eserler kazandırarak toplumsal ve bireysel gelişim için eğitim projeleri ve burs programlarını önceliklendirip gençler ve çocuklar odağında katkı sağlamaktadır. 

Eğitim alanındaki faaliyetlerini, vakfedilen kurumlara yönelik destekler, eğitim projeleri ile burs ve destek programları başlıklarında sürdürmektedir. Ülkeye kazandırılan okulların eğitim ve öğretim faaliyetlerini bütünleyici, bilgisayar, laboratuvar, kütüphane gereksinimlerini karşılarken, öğrencilerin gelişimini sağlayan robotik ve teknolojik takımların desteklenmesi ve fiziki eğitim şartlarının iyileştirilmesi yönündeki destekler, vakfın kuruluşundan bu yana sürdürdüğü faaliyet bileşkeleri arasında yer almaktadır.

Ülkemizin modernleşmesinde en önemli unsurlardan biri olarak görülen kültür ve sanata katkı misyonu doğrultusunda 1997 yılında kurulan Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, uzun yıllar başta klasik müzik olmak üzere kültür ve sanat alanında çalışmalar yürüttü. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet, Borusan Müzik Evi, Borusan Çocuk Korosu, radyo Borusan Klasik, borusansanat.tv ve Ertuğ & Kocabıyık Yayınları aracılığıyla çalışmalarını sürdüren Borusan Sanat, tüm çalışmaların Borusan Kocabıyık Vakfı çatısı altında toplanması kararı doğrultusunda 2009 Mayıs’ından bu yana Vakfın iktisadi işletmesi olarak etkinliklerine devam ediyor.

Türkiye’nin en kapsamlı medya sanatı koleksiyonuna sahip olan Borusan Holding, görsel sanatlar alanındaki faaliyetlerini Borusan Contemporary ile kurumsallaştırma kararı aldı ve bu doğrultuda 2011 yılında Holdingin merkezinin bulunduğu Perili Köşk’te Vakfın iktisadi işletmesi olarak çalışmalarına başlayan Borusan Contemporary, sergileri ve etkinlikleriyle alanında önemli bir boşluğu doldurmaya devam ediyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı, kaybolmaya yüz tutmuş Cilt Sanatı’nı desteklemek amacıyla, konusunda uluslararası uzmanlığı olan mücellitlerle işbirliği yapılarak İstanbul Mücellit Enstitüsü isimli bir girişimi hayata geçirdi. İstanbul Mücellit Enstitüsü ile bu alanda mesleki deneyim sahibi olmak isteyen öğrencilere yönelik eğitimler düzenlenerek mücellitlerin yetiştirilmesi hem geleneğe uygun hem de yenilikçi eserler üretilmesi, eski kitapların restorasyonunun yapılması gibi faaliyetlerle geleneksel cilt sanatının desteklenmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr

Eğitime Destek

Eğitime destek, gelecek nesillere katkı

Borusan Kocabıyık Vakfı, eğitim ve sanatın gelişmiş bir toplumun vazgeçilmez unsurları olduğu bilinci ve Borusan Holding’in kurucusu ve onursal başkanı merhum Asım Kocabıyık’ın “Memlekete Gönül Borcu”nu ödeme misyonuyla eğitim, kültür, müzik ve görsel sanatlar alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Eğitim alanında okul, yurt, kütüphane, öğretmenevi ve benzeri bağışlarını toplumun hizmetine sunan Vakıf, toplumsal ve bireysel gelişim sağlamaya dönük burs ve proje programlarını önceliklendirerek faaliyetlerini yürütmektedir. Çeşitli şekillerde katkı sağladığı okul ve fakülteler aşağıdaki şekildedir:

  • Borusan Asım Kocabıyık Anadolu Meslek Lisesi (Beylikdüzü, İstanbul)
  • Borusan Otomotiv Zehra-Nurhan Kocabıyık İlköğretim Okulu (Avcılar, İstanbul)
  • Asım Kocabıyık Teknik Meslek Yüksekokulu (Kocaeli Üniversitesi)
  • Asım Kocabıyık Teknik Meslek Yüksekokulu (Uludağ Üniversitesi)
  • Hukuk Fakültesi Enstitüsü ve Dekanlık (Uludağ Üniversitesi)
  • Hukuk Fakültesi (Afyon Kocatepe Üniversitesi)
  • İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Kütüphanesi (İstanbul Üniversitesi)
  • Asım ve Nurhan Kocabıyık Öğretmenevi (Avcılar, İstanbul)
  • Öğrenci Merkezi (Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek Asım Kocabıyık Kampüsü)

Vakıf, 2022 yılının en önemli projesi olan Bursa Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek Asım Kocabıyık Yerleşkesi Öğrenci Merkezi projesini, 2021 yılının Ağustos ayında Gemlik Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi ile imzaladı.

Burs ve Destek Programları

Öğrencilere destek

Borusan Kocabıyık Vakfı, kurulduğu ilk günden bu yana ‘Sonsuz Gönül Borcu’ ile eğitim alanındaki çalışmalarını büyütmeye devam ediyor. Vakıf, yetenekli genç müzisyenlere yurtdışında yüksek lisans eğitimi için Borusan Müzik Bursu adı altında burs desteği sağlamaktadır. Bununla birlikte, kuruluşundan beri yurtiçinde lisans seviyesinde öğrenci bursu vererek gençlere eğitimleri boyunca destek olmaktadır. Bursiyerlerin hayatlarına daha donanımlı hazırlanabilmeleri amacıyla maddi burs katkısını bütünleyen çok katmanlı bir destek programı olan HEP1İZ hayata geçirilmiştir. Bu programda, İngilizce dil eğitimi için Berlitz işbirliği, gönüllü Borusanlı mentorlar ile Mentorluk Desteği, Storytel Sesli Kitap Aboneliği ve psikolojik, hukuki ve tıbbi destek gibi birçok konuda alanında uzman kişilere erişim sağlayan Avita Destek yer almaktadır.

Bugüne kadar program kapsamında 4.678 sürekli burs ve 9.255’in üzerinde destek bursu, ihtiyacı olan öğrencilere ulaştırılmıştır. Destek bursları, bilgisayar, tablet, yemek, barınma ve ulaşım alanlarına yöneliktir.

Burs Faaliyetleri Hakkında
Detaylı Bilgi
bkv.org.tr
Hep1İz Destek Programı Hakkında
Detaylı Bilgi
bkv.org.tr

Projeler

“Sonsuz Gönül Borcu” ile eğitime destek

Borusan Kocabıyık Vakfı, eğitim alanındaki faaliyetlerini, vakfedilen kurumlara yönelik destekler, eğitim projeleri, burs ve destek programları ve öğrencilerin gelişimini sağlayan robotik ve teknolojik takımların desteklenmesi gibi birçok alanda sürdürmektedir. Vakfın güncel projeleri şu şekildedir:

Borusan Hikâye Evi

Borusan Hikâye Evi, hikâyeyi, kendini anlamanın ve ifade etmenin, başkalarının sözlerini, hikâyelerini ve seslerini duymanın, güveni geliştirmenin, en önemlisi farklı bir eğitim anlayışının zemini olarak kullanan, okul-dışı eğitime odaklanan, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde MEB protokollü bir eğitim projesi. Dünyaya karşı merakın en yoğun olduğu dönem olan 7-9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik, öncelikle yerleşik olduğumuz Beyoğlu bölgesindeki tüm ilkokullarda, alanında uzman, deneyimli eğitmenlerle birlikte eğitim/oyun atölyeleri düzenleniyor.

6 Şubat’ta meydana gelen depremle birlikte bu projenin aynı zamanda afet bölgesinde psiko-sosyal destek programına dönüştürülmesi hedeflendi. Sürdürülebilir ve dinamik bir nitelik taşıyan bu proje kapsamında, Hayata Destek Derneği kolaylaştırıcılığında, konusunda uzman, afet ve travma tecrübesi olan eğitmen ekipleriyle psiko-sosyal destek atölyeleri gerçekleştiriliyor. Başlangıç için, Hatay ve Adıyaman’da düzenli olarak yapılan bu atölyelerde, çocukların hayatla yeniden ilişkilenmesine ve iyi olma hallerine destek veriliyor.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr

İngilizce Dil Desteği

Vakfettiği okullarda okuyan öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilerek mezun olmaları hedefiyle, Borusan Kocabıyık Vakfı, Novakid işbirliğiyle İngilizce Dil Desteği isimli bir projeye başladı. Pilot okul olarak seçilen Borusan Otomotiv Zehra-Nurhan Kocabıyık İlköğretim Okulu’ndaki tüm öğrencilere yaygınlaştırılacak program, bu sene besinci sınıf seviyesindeki 370 öğrenciyle, yüzde 93 memnuniyet oranıyla hayata geçirildi.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr

Hayal Ortağı Kitap Projesi

Vakıf, kitap bağışı yoluyla öğrencilerin ufkunu genişletmek, hayal güçlerini arttırmak ve eğitim hayatlarına katkıda bulunmak amacıyla 2016 yılında Hayal Ortağı isimli kitap projesini başlattı. Yurt genelinde farklı seviyelerdeki eğitim kurumlarına bağışlanan bu kitaplar arasında çocuk kitapları, dünya klasikleri, yerli ve yabancı yazarlara ait masal, roman, öykü, biyografi ve şiirden oluşan seçme eserler yer alıyor. 2016 yılından bu yana 73 ilde 1.305 okula 240 bin kitap bağışında bulunuldu.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr

Robotik Takımları

Robotik takımlarımız, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kuruldu. 4972 Borusan ve 7444 Ay Yıldız isimlerini taşıyan bu iki Robotik takımımız, öğrencilerin bilime ve teknolojiye yönelik ilgilerini güçlendirmek ve Robotik alanında kendilerini geliştirebilmelerine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Biri 2013, diğeri ise 2018 yılında güncel olarak faaliyetlerine başlayan takımlarımız, bu alandaki çalışmalarını büyük bir şevkle ve çalışkanlıkla sürdürerek ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılım sağlıyor ve ödüller kazanıyor.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr

BHS Eco Team

BHS Eco TEAM takımımız, öğrencilerin projelerin içinde yer almasını sağlamak, sosyal projeler yaparak öğrencileri geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak ve Shell’in her yıl düzenlediği üniversite ve lise takımlarının birlikte yarıştığı uluslararası etkinlik Shell Eco Marathon’a katılım sağlamak amacıyla, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2019 yılında kuruldu.
Takım, motorlu araçlar teknolojisi, bilişim teknolojileri, makine ve tasarım teknolojisi ile elektrik-elektronik teknolojileri bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerimizden oluşuyor. Farklı bölümlerdeki öğrenciler, multidisipliner bir yönelimle yazılım, mekanik, elektronik, malzeme bilimi gibi konularda çalışmalar üretiyor.

Detaylı Bilgi bkv.org.tr