Borusan EnBW Enerji

Borusan EnBW Enerji 2009 yılında, Borusan Holding ve EnBW AG'nin ortaklığı ile kuruldu. Borusan EnBW Enerji, yeşil dönüşüme doğrudan destek vermek amacıyla yenilenebilir enerji üretimi ve satışı ile yenilenebilir enerji çözümleri alanlarında faaliyet gösterir. Üretim portföyü ise %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşur.

Borusan EnBW Enerji’nin ilk tesisi Bandırma RES’i 2009 yılında 45 MW üretim kapasitesi ile devreye alındı. Son olarak 2022 yılında Saros RES tesisinin tam kapasite ile devreye alınmasıyla birlikte enerji tesisi sayısı 12’ye ulaştı. Toplam kurulu güç ise 725 MW’a yükseldi. Hibrit ve depolamalı yenilenebilir enerji tesisleri dahil olmak üzere yaklaşık 1.352MW portföye sahip olacaktır.

Yenilenebilir enerji tesisleri ile yıllık 2 TWh üzerinde enerji üreten Borusan EnBW Enerji, yıllık yaklaşık 1.4 milyon ton karbon salımını önler. Yeni iş modeli olan Elektrikli Araç Şarj Ağı faaliyeti ile birlikte iklim kriziyle mücadelede ulaşım sektörünün elektrifikasyonu için kritik bir altyapı oluşturmak da hedefleri arasında yer alır.

Siteye Git
Borusan EnBW Enerji