Kurumsal Yapımız

Asım Kocabıyık

Asım Kocabıyık

Borusan Grubu Kurucu ve Onursal
Başkanı (1924-2012)

1924 yılında Afyon’un Tazlar Köyü’nde doğan Asım Kocabıyık, ilköğrenimini ve ortaokulun ilk 2 yılını Afyon'da, orta son sınıfı İstanbul'da, lise öğrenimini ise İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1947 yılında mezun oldu.

İş yaşamı Türkiye'nin sanayileşme serüvenine paralel olarak anılan Asım Kocabıyık, 1944 yılında henüz öğrenciyken girişimci babası Ahmet Kocabıyık'ın kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş.’de kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alıp çalışmaya başladı. Kocabıyık; başlangıçta demir-çelik ve tarım ürünleri ithalatı yapan İstikbal Ticaret A.Ş.’de 8 yılı yönetim kurulu üyeliği, 49 yılı yönetim kurulu başkanlığı olmak üzere 57 yıl görev yaptı. Asım Kocabıyık’ın babası ile birlikte temelini attığı şirket, aynı zamanda bugünkü Borusan Grubu’nun çekirdeğini oluşturdu.

1958 yılında 27 çalışanı ile sanayi sektörüne adım atan Kocabıyık, bugün 13.000'den fazla kişinin çalıştığı çeşitli sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran ve önemli distribütörlük faaliyetlerinin yürütüldüğü Borusan Grubu’nun kurucusudur.

Özellikle eğitim alanında yoğunlaşan sosyal sorumluluk faaliyetlerini "Memlekete bir hizmet borcum var. Onu yerine getirmeye çalışıyorum." sözleriyle izah eden Kocabıyık; vefatına dek eğitim, kültür, sanat ve çevre alanında toplumsal çalışmalara imza attı.

Asım Kocabıyık ayrıca Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, TEMA Vakfı, Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk Musikisi Vakfı ve Afyon Eğitim Vakfı’nın da kurucuları arasında yer aldı. 24 yıl İstanbul Sanayi Odası, 15 yıl TÜSİAD yönetiminde bulundu; 4 yıl da İktisadi Kalkınma Vakfı’nda Başkanlık yaptı.

Başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere çeşitli yükseköğrenim kurumlarınca fahri doktora unvanına layık görülen Asım Kocabıyık, Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve İtalyan Hükümeti’nin verdiği Şövalye nişanına layık görüldü.

Yönetim Kurulumuz

 • Ahmet Kocabıyık

  Ahmet Kocabıyık Yönetim Kurulu Başkanı

 • Ahmet Kocabıyık

  Zeynep Hamedi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 • Nükhet Özmen

  Nükhet Özmen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 • Mehmet Hamedi

  Mehmet Hamedi Yönetim Kurulu Üyesi

 • Semih Özmen

  Semih Özmen Yönetim Kurulu Üyesi

 • Levent Kocabıyık

  Levent Kocabıyık Yönetim Kurulu Üyesi

Holding Üst Yönetimimiz

 • Erkan Kafadar

  Erkan Kafadar Grup CEO

 • Barış Kökoğlu

  Barış Kökoğlu Grup CFO, Finansman, Mali İşler ve Ortak Hizmetler Başkanı

 • Nursel Ölmez Ateş

  Nursel Ölmez Ateş Grup İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Başkanı

 • Ahmet Kocabıyık

  Deniz Emre Dağ Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı