Borusan Contemporary

Sanat üretimini ve yayıncılığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumu

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimini ve yayıncılığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur.

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık ve yazılım tabanlı teknolojileri sanat pratiğine dahil eden uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in yönetim binası olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak iş dünyasında yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur.

Borusan Contemporary Blog, koleksiyonda eserleri bulunan sanatçıların çalışmaları üzerine kapsamlı analizlerin yayınlandığı bir dijital mecra olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Güncel sergilere paralel düzenlenen etkinlikler, iş birliği yapılan küratör ve sanatçıların ele aldığı temaları farklı disiplinlerin bakış açılarıyla buluşturarak izleyicilere yenilikçi yorumlama olanakları sağlamaktadır.

Borusan Contemporary Art Store, sergi ve etkinliklerle bağlantılı yayınların yanı sıra hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden seçkisiyle kitapseverlerin uğrak noktasıdır. Perili Köşk’ün ikinci katındaki Müze Kafe’nin İstanbul Boğazı’na hâkim manzarası Borusan Contemporary ziyaretçileri için keyifli bir mola imkânı sunmaktadır.

Borusan Contemporary, hafta sonları 10:00-19:00 saatleri arasında açık olup son ziyaretçi kabulü 18:00’de yapılmaktadır.

Detaylı bilgi borusancontemporary.com
 • +800 Eser

  2024 yılı itibarıyla Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda 800’ü aşkın eser bulunuyor.

   800 EserMat Collishaw, “Çınlayan Sirenler”, 2023
 • 58 Sergi

  Borusan Contemporary gözetiminde bugüne dek 58 sergi düzenlendi.

   58 SergiGerwald Rockenschaub, “4to2Floors”, sergiden görünüm, Borusan Contemporary, 2012
 • Yayıncılık

  Kuruluşundan itibaren Borusan Contemporary tarafından hazırlanan 17 yayın sanatseverlerle buluşturuldu. Geçtiğimiz 5 yıl içinde ise Borusan Contemporary Blog’da 88 makale yayımlandı.

   85 Metin “Mat Collishaw: Aritmi” sergi kitabı, 2023
 • +25.000 Ziyaretçi

  Geçtiğimiz 2023 yılında Borusan Contemporary 25.068 kişi tarafından ziyaret edildi.

   Ziyaretçi “teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekânın Arasında”, sergiden görünüm, Borusan Contemporary, 2016
 • Sanat KoleksiyonuIACCCA

  Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, Uluslararası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonları Birliği’ne (IACCCA) Türkiye’den katılan ilk üyedir.

   Sanat KoleksiyonuEdward, Burtynsky, “Pirinç Tarlaları #3A & #3B, Batı Yunnan Eyaleti, Çin”, diptik, 2012