Borusan Otomotiv, Borusan Oto, Borusan Otomotiv Premium

Borusan Otomotiv, Borusan Oto, Borusan Otomotiv Premium güçlü bir sinerji yaratarak Borusan Holding için katma değer odaklı iş süreçlerine imza atmaktadır.

Borusan Holding, köklü iş deneyimine sahip olduğu otomotiv grubunda üç şirketle faaliyet göstermektedir. Borusan Otomotiv, küresel otomotiv pazarında haklı bir üne sahip premium markalar BMW, MINI, BMW Motorrad, Jaguar ve Land Rover’in Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir. Borusan Oto, Borusan Otomotiv’in temsil ettiği tüm markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde Yetkili Satıcı ve Yetkili Servis teşkilatı içinde %50’den fazla paya sahiptir. Borusan Otomotiv Premium ise müşterilerine kredi, sigorta çözümleri ve uzun dönem kiralama hizmetleri sunmaktadır.

STRATEJİK KONUMLANDIRMA

Borusan Otomotiv, Borusan Oto, Borusan Otomotiv Premium aşağıda yer alan rekabet üstünlükleri ışığında güçlü bir sinerji yaratarak katma değer odaklı iş süreçlerine imza atmaktadır:

Borusan Otomotİv

Borusan Otomotiv:

 • Benzersiz ürün ve hizmetler ile sürüş keyfi ve mutlu anlar yaşatarak otomobil ve motosiklet sevdalılarının ilk tercihi olmayı,
 • Yetkili Satıcı ve Yetkili Servis teşkilatını yaygınlaştırmak amacıyla mevcut durumda hizmet verilen illerde yeni yatırımlar gerçekleştirerek yeni illerde ve bölgelerde hizmet noktası sayısını artırmayı,
 • Üstün müşteri deneyimi, müşteri sadakati, yeni ürün, yeni hizmet odağı ve yenilikçi mobilite çözümleri ile her marka kendi segmentinde öncü pozisyonda olmasını,
 • Mevcut faaliyet alanlarından güç alarak, yüksek potansiyele sahip inovatif iş modelleri hayata geçirerek paydaşlar ve topluma değer yaratmayı,
 • Dijital anlamda hem müşteri deneyimini farklılaştıracak hem de operasyonel alanlarda verimlilik sağlayacak çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.

Borusan Oto

 • Temsil ettiği tüm markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde Borusan Otomotiv’in yetkili perakende teşkilatı içinde %50’den fazla paya sahip olarak
 • Yeni tesis ve renovasyon yatırımları ile; üreticilerin yeni kurumsal kimliklerine uygun, sektörün en prestijli tesislerinde premium segment müşterilerine yüksek müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlayan örnek hizmet anlayışını benimsemektedir.

Borusan Otomotİv Premium

 • Borusan Otomotiv Premium müşterilerine kredi, sigorta çözümleri ve uzun dönem kiralama hizmetleri sunmayı hedeflemektedir.
 • Geleneksel uzun dönem filo kiralama çözümlerine kıyasla kişiye özel ve esnek çözümlerle, Borusan Otomotiv Grubu’na sadakati ve memnuniyeti yüksek müşteri kitlesi kazandırarak,
 • Borusan Otomotiv Premium Yetkili Satıcıları’nda konuşlanmış ekiple kredi ve sigorta hizmetlerini işbirlikleri üzerinden entegre/bütünleşik sistem altyapısıyla sağlamayı hedeflemektedir.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA SAĞLAM ADIMLAR

Borusan Otomotiv, dijital dönüşüm süreci kapsamında sağlam adımlarla ilerleyişini sürdürmektedir.

Borusan Otomotiv, iş süreçlerinde var olan DNA’yı dijital dünyaya entegre ederek sektöre rehberlik ve liderlik etme hedefiyle 2018 yılında dijital dönüşüm vizyonunu beş ana grupta yürütmüş, çeşitli inisiyatifler ile yol haritasını zenginleştirmiştir. Dijital dönüşümün gerçek anlamda başarıya ulaşması için şirket kültürünün evrilmesine destek veren “Digital Tribe” adı altında bir program başlatan Şirket, müşteri odaklı deneyimini “online” kanallar üzerinden BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover için hızlandırmıştır. Proje yönetim akışında sektörde ilk olarak Jira altyapısına geçerek çevik çalışma prensiplerini güçlendiren Şirket, veri yönetimi konusunda tüm markalar ve tüm cihazlar (masaüstü, dizüstü ve mobil) için Üst Yönetim’e satış, stok, bayi performansını gösteren operasyonel ve stratejik raporları sunarak veri odaklı yaklaşımını zenginleştirmiştir.

Borusan Otomotiv, 2019 yılında müşteri deneyimini iyileştirme, süreç ve prosedürlerini yalınlaştırılma ve IT altyapısını sadeleştirerek dijital dönüşüm planlarında hız kazanmaya devam etmeyi hedeflemektedir.

2018 İŞ SONUÇLARI

Borusan Otomotiv

 • BMW, MINI, Jaguar, Land Rover markaları ile toplam 15.569 adet ( 2017: 23.262 ) otomobil ve 1.000 (2017: 1.167 ) adet BMW Motosiklet satışı gerçekleştirilmiştir.
 • BMW olarak toplam 12.728 (2017: 19.564) satış adedine ulaşılmıştır.
 • 1.373 adet (2017: 1.480 ) MINI satışı gerçekleştirilerek 2012 yılından bu yana Premium segmentteki en yüksek pazar payına ulaşılmıştır.
 • 1.000 adetlik BMW motosiklet satışı gerçekleştirilerek Doğu Avrupa ve Asya BMW Motorrad Importer Grubu içerisinde birincilik korunmuştur.
 • Kullanılmış otomobil segmentinde toplam 8.148 satış adedi ile bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %11 büyüme sağlanmıştır.
 • Borusan Otomotiv BMW, MINI ve BMW Motorrad Yetkili Servisleri’nin toplam perakende parça satış ve işçilik cirosu 128 milyon avro olarak gerçekleşmiştir.
 • Land Rover markasıyla toplamda 1.248 adet (2017: 1.849 ) satış gerçekleştirilmiştir.
 • Jaguar markasıyla toplam 220 adet (2017: 339) satış gerçekleştirilmiştir.
 • Borusan Otomotiv Jaguar Land Rover Yetkili Servisleri’nin perakende parça satış ve işçilik cirosu 32,5 milyon avro olarak gerçekleşmiştir.
 • Borusan Otomotiv Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi Özgörkey Otomotiv ve Borusan Oto Vadi ARCH Concept olarak adlandırılan Jaguar Land Rover Showroom ve servis konsepti ile hizmet vermeye başlamışlardır.
 • Türkiye’nin en büyük pazarlama iletişimi ve yaratıcılık etkinliği olan Kristal Elma Festivali’nde BMW’nin xDrive teknolojisini ön plana çıkaran ‘İki ve Dört Çeker Bir Arada” çalışması ile ‘Basın’ kategorisinde Kristal Elma Ödülü kazanılırken, Jaguar Land Rover markası ile Basın/Moda ve Aksesuar kategorisinde “Canlı Logolar” iletişimi ile ödül kazanılmıştır.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi içerisinde yer alan Prof. Dr. Fuat Külünk Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen Jaguar I-PACE lansman etkinlik konsepti ile Stevie Awards’ta “En İyi Yeni Ürün Lansman Etkinliği” kategorisinde Bronz Ödül kazanılmıştır.
 • Social Media Awards Turkey Ödülleri Veri Analitiği alanında; Otomotiv/Üreticiler kategorisinde Gümüş Sertifika (2.’lik) Ödülünü BMW Türkiye kazanmıştır.
 • Facebook “Offline Ölçümleme” özelliği kullanılarak müşteri etkisi ölçümlemesi sağlanarak Türkiye’de otomotiv sektöründe bir ilke imza atılmıştır.
 • Borusan Otomotiv tarafından 2008 yılında kurulmuş olan 11 yılda, 4 kıta ve 32 ülkede katıldığı 326 yarış sonucunda 16 şampiyonluk kazanmış olan Borusan Otomotiv Motorsport, 2018 sezonunda 19 marka ve 32 yarış takımının, 50 ekip ve 100’ün üstünde pilot ile katılmış olduğu GT4 European Series’te milli sporcuları ile yer almış; Belçika, İngiltere, İtalya, Almanya ve Macaristan’da yarışarak ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. 2018 yarış sezonu lansmanını takımın yeni otomobili BMW M4 GT4’ün de tanıtımıyla BMW Studio’da gerçekleştiren Borusan Otomotiv Motorsport, Ekim 2018’de İtalya’da katıldığı geleneksel 3H Endurance Champions Cup Misano gece yarışında ikinci olarak podyuma çıkmayı başarmıştır. Takım, 2015 senesinde sosyal sorumluluk bilinci ile başlattığı BOM Akademi markası kapsamında 2.500 katılımcıya eğitim vermesinin ardından 2018 senesinde gelişmekte olan e-sporlar sektöründe de yer almak ve bu alanda da dünyada ülkemizi temsil etmek amacıyla “Sanaldan gerçeğe giden yol” sloganı ile başlatmış olduğu BOM E-Team ile sektörde bir ilke imza atmıştır.
 • MINI Türkiye, bağlı olduğu B4-R1 bölgesinde yapılan MINI Marketing Award 2018’de Yeni MINI 3-5 Kapı lansmanı için hazırladığı ‘’MINI ile Şehri Yeniden Keşfet’’ influencer projesi ile 26 ülke arasından ikincilik ödülünü kazanmıştır.
 • Online MINI yeni otomobil satış platformu hayata geçirilmiştir.
 • 2002 yılından beri düzenlenen ve her yıl 60’ı aşkın ülkenin katılımıyla gerçekleşen, iş dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Stevie Satış & Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nde bu yıl üç ödül kazanılmıştır.
 • Tüketiciler tarafından Sikayetvar.com’a iletilen şikayetlerden elde edilen verilerle, firmaların müşterilere dönüş hızı, şikayet çözüm süreci, çözüm hızı, sonuçtan memnuniyet ve teşekkür oranları esas alınarak yapılan değerlendirmede Borusan Otomotiv BMW markası ile üst üste beşinci kez A.C.E (Achievement in Customer Excellence) Awards ‘Otomotiv Üst Segment Sektör Birincisi’ ödülüne hak kazanmıştır.
 • Çalışanların motivasyonlarını ve gelişimlerini olumlu bir şekilde etkileyen Boost Koçluk Projesi ile “Müşteri Hizmetlerinde İnovasyon” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’nün, “100 Kişi Altı Yılın Çağrı Merkezi” ve MINI hayranı bir çiftin nikah günü için hazırlanan “Bir MINI Düğün Hikayesi” sürprizi ile katıldığı “Yılın Öncü Müşteri Hizmetleri Ekibi” kategorilerinde Bronz Stevie Ödülü’ne hak kazanılmıştır.
 • Çağrı merkezi sektörünün liderlerinin ödüllendirildiği Contact Center World Awards EMEA (Avrupa- Orta Doğu ve Afrika) bölge finallerinde, Borusan Otomotiv İletişim Merkezi “En İyi Dış Kaynak Çağrı Merkezi” kategorisinde Bronz Ödül’ün sahibi olmuştur.
 • Türkiye’nin en büyük sosyal medya ödülleri Social Media Awards Turkey’de, son bir yılın sosyal medya marka endeksi sonuçlarına göre kazananların belirlendiği “Social Brand” Veri Analitiği Ödüllerinde “Otomotiv Üreticileri” kategorisinde BMW Türkiye Gümüş Ödül’ün, “Motosiklet” kategorisinde BMW Motorrad Türkiye Bronz Ödül’ün sahibi olmuştur.
 • 2018’de Marketing Türkiye ve AKADEMETRE iş birliğiyle düzenlenen A.L.F.A (Actionable, Leader, Fast, Ambitious) Awards’ta 37 kategoride deneyimi en iyi yaşatan markalar, “Customer Brand” seçilmiştir. Borusan Otomotiv BMW ile “Binek Otomobil Kategorisi Birincisi” ödülüne ve BMW Motorrad ise “Motosiklet Kategorisi Birincilik“ ödülüne hak kazanmıştır.
 • Borusan Otomotiv Okyanus Gönüllüleri tarafından başlatılan “Cehalete Karşıyız’’ projesi “Okumak Özgürlüktür” sloganı ile 2.500 kitap hedefiyle yola çıkmıştır. Geniş bir katılımla 3.000’den fazla kitap bağışı toplanarak, Kars Kağızman Esin Çağdaş İlk ve Ortaokulu’na geniş bir kütüphane kazandırılmıştır. Borusan Otomotiv, tüm lokasyonlarında projeyi sahiplenerek, Okyanus Gönüllüleri yönetim ekibinin liderliğinde; çalışanların, müşterilerin ve tedarikçilerin katılımıyla okulun eksiklerinin tamamlanmasına da yardımcı olmuştur.

Borusan Oto

 • Borusan Oto, 2018 yılında BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover markaları ile toplamda 6.651 adet otomobil, 416 adet BMW motosiklet ve 5.042 adet kullanılmış otomobil olmak üzere toplam 12.109 adet satış gerçekleştirmiştir.
 • Borusan Oto, 12.500 m2 alan üzerine kurulu ve 6 adet Jaguar ile 6 adet Land Rover sergileme alanına sahip Jaguar Land Rover ARCH Concept Showroom’unu Seyrantepe’de bulunan VadiPark’ta hizmete açmıştır.Borusan Oto Vadi’de Jaguar ve Land Rover mekanik servisin yanı sıra boya-kaporta atölyesi ile hasar servis hizmeti de verilmektedir.

Borusan Otomotiv Premium

 • Borusan Otomotiv Premium’un kiralama operasyonu filo büyüklüğü bir önceki yıla kıyasla %0,6 artış göstererek 3.509 adede, toplam filo büyüklüğü ise bir önceki yıla göre %14 azalış göstererek 4.060 adede ulaşmıştır.
 • 49,1 milyon avro kira geliri, 46,4 milyon avro kullanılmış otomobil satışı geliri ve 1,6 milyon avro kredi-sigorta operasyonları geliri olmak üzere toplamda 97,2 milyon avro ciro gerçekleştirilmiştir.
 • Yeni otomobil alımında her 100 müşterinin 76’sına iş birlikleri üzerinden trafik sigortası satışı gerçekleştirilmiştir. Geçmiş dönemde trafik sigortası satışı gerçekleştirilen müşterilerin %56’sı sigorta yenilemeyi tercih etmiştir.
Borusan Otomotiv
Borusan Otomotiv
Borusan Otomotiv

Borusan Otomotiv, A.C.E Otomotiv Üst Segment Sektör Birincisi ödülünü BMW markası ile üst üste 5. kez kazanmıştır.

Şirket Profili

Operasyonel Bilgiler

 • Otomotiv Grubu Toptan Satışları: 15.720 adet (BMW Motorrad Dahil)
 • Otomotiv Grubu Perakende Satışları: 16.569 adet (BMW Motorrad Dahil)
 • Otomotiv Grubu Satış Cirosu: 718 milyon avro

Kurumsal Bilgiler

Şirket Tarihçesi

 • 1984 yılında BMW’nin Türkiye distribütörlüğü
 • 1985 yılında BMW Motorrad’ın Türkiye distribütörlüğü
 • 1998 yılında Land Rover’ın satış ve satış sonrası hizmetleri
 • 2001 yılında MINI markası
 • 2008 yılı itibarıyla Borusan Oto Kıbrıs Ltd. Land Rover kuruluşu
 • 2014 yılı son çeyrek dönemi Jaguar’ın Türkiye distribütörlüğü
 • 2018 yılsonu itibarıyla BMW, BMW Motorrad, MINI, Jaguar Land Rover distribütörlüğü

Ürün ve Hizmetler

Binek otomobil ve 4x4 araç, onaylı kullanılmış otomobil, motosiklet, filo ve kurumsal satış, diplomatik özel satışlar, parça, servis, uzun dönem araç kiralama ve finansal hizmetler.

 

Dağıtım Ağı

 • Türkiye’de yedi coğrafi bölgeye dağılmış olarak satış ve satış sonrası hizmetler sunan 22 adet Yetkili Satıcı ve 48 adet Yetkili Servis
 • Borusan Otomotiv Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisi olarak hizmet veren Borusan Oto’nun mevcut hizmet noktaları; İstanbul’da Avcılar, İstinye, Vadi, Ankara’da Esenboğa, Balgat, Adana’da Adana-Mersin, ayrıca Gaziantep, Bodrum, Çorlu.

Markalar

 • BMW
 • MINI
 • BMW Motorrad
 • Jaguar
 • Land Rover

İş Ortakları

GIWA Holding GmbH & Co. KGaA

Borusan Otomotiv Grubu, 2018 yılında güçlü operasyonel performansını sürdürerek 718 milyon avro gelir elde etmiştir.

Borusan Otomotiv
939,1 1.245,90 1.232,1 992,7 718

Yöneticiler

Hakan Tiftik

Hakan Tiftik
İcra Kurulu Başkanı

Simay Alsan

Simay Alsan
Borusan Oto Genel Müdürü
İcra Kurulu Üyesi

Aslı De Munnink

Aslı De Munnink
Dijital Dönüşümden Sorumlu
İcra Kurulu Üyesi

Cem Uluğtekin

Cem Uluğtekin
Jaguar Land Rover Genel Müdürü
İcra Kurulu Üyesi

M. Kerim Kazgan

M. Kerim Kazgan
Mali İşler Direktörü
İcra Kurulu Üyesi